Loading...
آنالی، آغوشی مادرانه ...

خواب نوزاد

صدای سشوار برای خواب نوزاد
مزایا و معایب صدای سشوار برای خواب نوزاد

عادت به چرخه خواب و بیداری، برای نوزادان، فرایندی زمان‌بر است. بیشتر نوزادان شب‌ها راحت نمی‌خوابند و پدر و مادر‌ها از هر ترفندی برای خواباندن آن‌ها استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از صدای سفید همانند صدای سشوار برای نوزاد است.
والدینی که نوزاد در خانه دارند، خواب راحت برایشان یک آرزوی دست نیافتنی است.  نوزاد نه تنها در طول شب چندین مرتبه برای خوردن شیر از خواب بیدار می‌شود، بلکه برای به خواب رفتن هم نیاز به کمک و همراهی والدین دارد.
به نظر پزشکان، انجام فعالیت‌های آرامش بخش، مثل حمام کردن نوزاد پیش از خواب، به بهتر خوابیدن نوزاد، کمک می‌کند. اما هنگامی که انجام این کار‌ها اثربخش نیست، والدین به فکر راه‌حل‌های دیگر، مانند استفاده از صدا‌های سفید می‌افتند.
استفاده از صدا‌های سفید ممکن است موجب بهتر خوابیدن نوزاد شود، اما عوارض جانبی آن در بلند مدت را بایستی در نظر داشت.
بهتر است پیش از استفاده از صدا‌های سفید برای خواباندن نوزادتان، نگاهی به مزایا و معایب این روش بیاندازید.

صدای سفید، مزایا و معایب
صدای سفید به صدا‌هایی می‌گویند که صدا‌های محیط را تحت الشعاع قرار می‌دهند. اگر در شهر شلوغی زندگی می‌کنید، صدای سفید می‌تواند مانع رسیدن سر و صدای خیابان و ترافیک به گوش شما شود.
صدا‌هایی مانند صدای سشوار، دوش آب، ضربان قلب، جارو برقی، ماشین ظرفشویی، مخلوط کن و فن تهویه، در دسته‌بندی صدا‌های سفید قرار می‌گیرند.
 
مزایای استفاده از صدای سفید برای نوزادان
    - وجود صدای سفید در محیط باعث به خواب رفتن سریعتر نوزادان می‌شود.
    - صدای سفید، سر و صدا‌های موجود در خانه را می‌پوشاند (خصوصا سر و صدای کودکان دیگر خانه).
    - صدای سفید تداعی کننده صدا‌های داخل رحم برای نوزاد است و به او احساس امنیت و آرامش می‌دهد. به مدت ۹ ماه، رحم خانه نوزاد، سرشار از صدا‌های گوناگون بوده است (ضربان قلب، صدای دستگاه گوارش، جریان خون و بسیاری صدا‌های دیگر). هم چنین صدا‌هایی از دنیای بیرون مانند سرو صدای خانه، گفتگو‌های والدین، صدای شهر و خیابان، ترافیک، موسیقی و تلویزیون را می‌شنیده است. حال در نظر بگیرید که نوزاد از محیط شلوغ رحم به اتاق ساکت خود منتقل می‌شود! او نیاز دارد، صدایی او را به یاد دوران جنینی بیاندازد.

معایب استفاده از صدای سفید برای نوزادان
  -  استفاده از صدای سفید ممکن است به آستانه تحمل شنوایی کودک آسیب برساند. پزشکان صدایی با شدت بیشتر از 50 دسی بل را برای نوزادان مناسب نمی‌دانند.
   - نوزادان برای خوابیدن به صدای سفید عادت می‌کنند و بدون آن توانایی به خواب رفتن ندارند.
   - تمامی نوزادان با صدای سفید احساس آرامش نمی‌کنند.

استفاده از صدای سشوار برای نوزاد
والدینی که نوزادان کولیکی دارند، صدای سشوار را برای آرامش و به خواب رفتن نوزاد مفید می‌دانند. اگرچه روشن نگه داشتن سشوار تمام شب برای خوابیدن نوزاد، کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد.
برای این کار، در اتاقی که نوزاد حضور دارد، سشوار را روشن کنید. اجازه دهید نوزاد برای چند دقیقه به صدای سشوار گوش دهد. شاید این راه حل برای شما معجزه کند و نوزاد آرام شود یا به خواب رود.
هنگام استفاده از سشوار برای خوابیدن نوزاد، نکات زیر را در نظر داشته باشید.
    - از باد گرم سشوار استفاده نکنید.
    - سشوار را با فاصله از نوزاد نگه دارید.
    - باد سشوار به صورت نوزاد نخورد.
    - اگر نوزاد برهنه است و لباس تنش نیست، مانعی بین جریان باد سشوار و بدن نوزاد ایجاد کنید.
    - مراقب دمای بدن نوزاد باشید، تا با وزش باد سشوار گرم نشود!
    - صدای سشوار بقدری بلند نباشد که به شنوایی نوزاد آسیب بزند.

 


ترک عادت خوابیدن با صدای سشوار
نوزادان عاشق کار‌های تکراری اند. اگر صدای سشوار باعث آرامش و احساس امنیت نوزاد می‌شود. او برای خوابیدن در هر زمان به شنیدن آن صدا نیاز دارد.
برای از بین بردن این عادت می‌توانید روش‌های زیر را به کار برید.
    - دیگر از صدای سشوار برای نوزاد استفاده نکنید! ممکن است چند روز اول برای آرام کردن و خواباندن نوزاد با مشکل مواجه شوید، اما نگران نباشید. نوزادان به سرعت به شرایط جدید عادت می‌کنند. نزدیکش باشید تا او احساس آرامش و امنیت کند.
    - از روش گام به گام استفاده کنید. سشوار را در اتاقی دیگر روشن کنید و به تدریج از صدای آن فاصله بگیرید. سشوار را قبل از خوابیدن کودک خاموش کنید. این گونه به مرور کودک می‌آموزد که بدون صدای آن بخوابد.
    - اگر نگران سوختن سشوار خود هستید، یک راه آسان وجود دارد! صدای سشوار را از یک وبسایت، اسپاتیفای یا اپلیکیشن موبایل برای نوزاد پخش کنید (بله! این تنها مشکل شما نیست، بسیاری از نوزادان معتاد شنیدن صدا‌های سفید هستند!).

استفاده از اپلیکیشن برای صدای سشوار
استفاده از صدای سشوار برای نوزاد، شاید راه حلی کوتاه مدت برای خواباندن او باشد، اما در بلند مدت بایستی راه چاره دیگری بیاندیشید.

 

منبع: niniban.com

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد